IV. Rodzaje świadczeń pieniężnych.
zasiłek okresowy
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aenean diam dolor, accumsan sed rutrum vel, dapibus et leo.
zasiłek okresowy
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aenean diam dolor, accumsan sed rutrum vel, dapibus et leo.
zasiłek okresowy
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aenean diam dolor, accumsan sed rutrum vel, dapibus et leo.
1. Zasiłek stały – przysługuje
1) pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej;
2) pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.
Zasiłek stały ustala się w wysokości:
1) w przypadku osoby samotnie gospodarującej – różnicy między 130% kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby, z tym że kwota zasiłku nie może być wyższa niż 1000,00 zł miesięcznie;
2) w przypadku osoby w rodzinie – różnicy między 130% kryterium dochodowym na osobę w rodzinie a dochodem na osobę w rodzinie.
3. Kwota zasiłku stałego nie może być niższa niż 100,00 zł. miesięcznie.
3. Zasiłek celowy
Może być przyznany osobie samotnej/rodzinie, jeżeli spełnione jest kryterium dochodowe oraz przesłanki zawarte w art. 7. Wysokość i częstotliwość przyznawania zasiłku celowego ustala kierownik Ośrodka, mając na uwadze wielkość posiadanych na ten cel środków, ilość osób ubiegających się o pomoc oraz ich sytuację osobistą i majątkową.
4. Zasiłek celowy specjalny może być przyznany w szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie lub rodzinie, której dochód przekracza kryterium dochodowe. O przyznaniu zasiłku decyduje kierownik Ośrodka, mając na uwadze okoliczności sprawy, wielkość środków i potrzeby innych osób ubiegających się o pomoc.
5. Opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne.
6. Organizowanie i świadczenie usług opiekuńczych
V. Świadczenia niepieniężne.
1. Praca socjalna świadczona jest na rzecz poprawy funkcjonowania osób i rodzin w ich środowisku społecznym. Praca socjalna prowadzona świadczona jest osobom i rodzinom bez względu na posiadany dochód. Jest to pomoc rodzinie w przezwyciężaniu barier, w rozwiązywaniu problemów, konfliktów i trudności rodzinnych, osobistych, zawodowych oraz urzędowych, doradztwo i poradnictwo.
2. Poradnictwo specjalistyczne – pomoc psychologiczna i prawna.
3. Interwencja kryzysowa – pomoc w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie (działalność Zespołu Interdyscyplinarnego i Grup Roboczych ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie).
4. Udzielenie posiłku, schronienia i niezbędnego ubrania osobom tego pozbawionym, szczególnie bezdomnym.
5. Sprawienie pogrzebu osobom bezdomnym oraz samotnym, pozbawionym jakiejkolwiek rodziny oraz masy spadkowej.
6. Kierowanie do domów pomocy społecznej.
7. Dożywianie dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych , w świetlicach środowiskowych, bursach, internatach oraz w przedszkolach. Dożywianiem w szkołach mogą być objęte dzieci i młodzież, jeśli dochód rodziny nie przekracza 200% kryterium dochodowego na podst. ww art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, przy jednoczesnym spełnianiu art. 7 ustawy o pomocy społecznej.
8. Zapewnienie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych