8 MARCA- DZIEŃ PAMIĘCI O PRAWACH KOBIET

Międzynarodowy Dzień Kobiet, obchodzony 8 marca ma długą historię i jest związany z walką o prawa kobiet, równość płci oraz poprawę warunków życia i pracy kobiet na całym świecie.

Początki tego święta sięgają początku XX wieku.
W 1908 roku w Nowym Jorku, odbyła się manifestacja zorganizowana przez Socjalistyczną Partię Ameryki. Protestowały kobiety, które domagały się zmniejszenia wymiaru czasu pracy, lepszych ich warunków oraz prawa do głosowania.
Rok później w Niemczech, austriacka socjalistka Clara Zetkin zaproponowała na II Konferencji Socjalistycznej Kobiet obchodzenie Międzynarodowego Dnia Kobiet jako sposobu na upamiętnienie walki kobiet o prawa i równość. Konferencja zaakceptowała tę propozycję, a pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono
19 marca 1911 roku w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii.

Jednak na stałe w kalendarzach wielu narodowości, dzień kobiet utrwalił się dopiero po roku 1917.
Wtedy 8 marca rosyjskie kobiety wyszły na ulice Petersburga domagając się praw obywatelskich i końca wojny. Ich protest przyczynił się do obalenia caratu i ustanowienia równości płci w Rosji.

Po tym wydarzeniu, Międzynarodowy Dzień Kobiet został przyjęty przez wiele innych krajów i stał się symbolem walki o prawa kobiet na całym świecie. Obecnie jest obchodzony przez miliony ludzi na całym świecie poprzez różnorodne wydarzenia, akcje społeczne, demonstracje i kampanie mające na celu podkreślenie ważności równości płci oraz kontynuowanie walki o prawa kobiet.

Silna i Piękna strona GOPS- u życzy wszystkim Paniom, by ich prawa były codziennie przestrzegane

Udostępnij

Podobne wpisy